Muszyna na każdą porę roku – Miasto ogrodów i światła

You are currently viewing Muszyna na każdą porę roku – Miasto ogrodów i światła

Tekst i zdjęcia: © Konrad Rogoziński

Partner artykułu: UMiGU Muszyna

#Muszyna #Ogrody #DolinaPopradu

Muszyna na każdą porę roku

Miasto ogrodów i światła

W Dolinie Popradu

Kto nie był w Muszynie przez ostatnie 10-15 lat, może doznać niemałego szoku, odwiedzając ją obecnie.

Z pięknie położonej, ale sennej mieściny na końcu beskidzkiego świata, stała się ona jedną z najatrakcyjniejszych i najchętniej odwiedzanych destynacji turystycznych w Polsce.

Nagle okazało się, że oprócz spacerowania i kuracji leczniczych na turystów czeka mnóstwo nowych atrakcji dopasowanych do różnych grup wiekowych, o różnej kondycji i różnej potrzebie wrażeń. To, co się nie zmieniło, to fakt, że gmina Muszyna to jeden z najbardziej zalesionych terenów w Polsce (ok. 70% gminy Muszyna to lasy). 

Znajduje się tu kilka rezerwatów i pomników przyrody, a najbardziej znanym jest rezerwat lipowy „Obrożyska”. 

Meandrujący pomiędzy Polską a Słowacją Poprad stanowi swoistą oś przecinającą Beskid Sądecki na dwie części. W miesiącach bezśnieżnych zamienia się on w prawdziwą „spływostradę”. To raj dla miłośników aktywnego wypoczynku na wodzie. Muszyna to również zagłębie mineralne, ale z tego słynie od dziesiątek lat i jest to podstawą dynamicznego rozwoju w tej dziedzinie. To wszystko tworzy wspaniały mikroklimat odróżniający tę część Polski od innych regionów o każdej porze roku.

Kajaki na Popradzie

Inwestycje w turystykę ​

Przy inwestycjach gminnych postawiono zarówno na śmiałe, nowoczesne obiekty infrastruktury turystycznej, łącząc je ze skarbami tej ziemi – bogactwem wód mineralnych i wszechobecnej zieleni. Prawdziwym hitem ostatnich lat okazały się ogrody tematyczne na Zapopradziu wtapiające się w ukształtowanie terenu i uzdrowiskowy charakter miasta. W zimie zamieniają się one w przepiękny park światła, co stwarza niesamowity klimat. Centrum miasta zyskało zupełnie nowy blask dzięki jego rekonstrukcji – zainwestowano w nowy ratusz, który stał się prawdziwym sercem miasta. Nad centrum uzdrowiska górują rekonsturowane ruiny zamku, które już niebawem staną się wielką atrakcją.

Nowy Ratusz

Wspomnianym nowym sercem miasta stał się ratusz usytuowany w środkowej części muszyńskiego rynku. Pełni on funkcje informacji turystycznej, sali ślubów, posiada sale konferencyjne, a także zbudowane na częściowo zrekonstruowanych, oryginalnych murach piękne podziemia. Umieszczono w nich ekspozycję historyczną: znajdziemy tam inscenizacje więzienia i sali tortur. Ponadto ulokowano tam przepiękną piwnicę z winami węgierskimi, która ma nawiązywać do dawnego szlaku handlowego prowadzącego na Węgry.

Ratusz w Muszynie

Ratusz

"Wnętrze Nowego Ratusza"

Muszyńskie minizoo

Sukcesywnie od 2019 roku muszyńskie ogrody magiczne położone tuż nad Popradem wzbogacają się o nowe gatunki roślin oraz zwierząt rodzimych i tropikalnych.  To swoiste zoo od rana do nocy rozbrzmiewa ku uciesze dzieci, ale i dorosłych odgłosami ptactwa szczebioczącego i przekomarzającego się nawzajem. Poza ptactwem wodnym i lądowym pociesznymi mieszkańcami muszyńskiego mini zoo są alpaki oraz daniele, w tym rzadki okaz – daniel biały.

Ciekawostki

  • Koncepcja ogrodów sensorycznych (ogrodów zmysłów) zaczęła być wdrażana już w 2011 roku, a pierwszymi ogrodami były ogrody zmysłów na Suchej Górze na Zapopradziu. Kolejne lata przyniosły następne inwestycje,  istniejącą infrastrukturę rozbudowano o ogrody baśni i legend, ogród antyczny, francuski, angielski oraz tzw. ogrody magiczne położone w dolnej części nad Popradem.
  • Pod koniec marca muszyńskie ogrody na Zapopradziu zapełniają się turystami i mieszkańcami. Na przedwiośniu właśnie miejsce to kusi odwiedzających milionami krokusów, które tworzą prawdziwe kwietne dywany i na tle których chętnie fotografują się turyści. Atrakcja stanowi ciekawą alternatywę dla słynnej Doliny Chochołowskiej i jest łatwiej dostępna dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Zobacz piąte wydanie
magazynu: