Apiturystyka to coraz częstszy motyw podróży. Ta forma aktywności pozwala poznać bliżej fascynujący świat pszczół. Do lokalnych pasiek turystów przyciąga chęć kontaktu z naturą i przeżycia czegoś nowego, zainteresowanie zdrowym stylem życia, ale i ciekawość. Już 2 września w godz. 11:00 – 15:00, w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Wincentego Witosa w Nawojowej odbędzie się konferencja „Apiturystyka Szansą Rozwoju Sądecczyzny”. To wyjątkowe wydarzenie podkreśla znaczenie tej formy turystyki w naszym regionie.
Apiturystyka - turystyka na słodko
Jeśli zastanawiasz się czym jest apiturystyka, już spieszymy z odpowiedzią! Apiturystyka jest formą turystyki związana z pszczelarstwem jako tradycyjnym zawodem i produktami pszczelimi. Ta forma podróżowania może przynieść nie lada gratkę zarówno dzieciom jak i dorosłym. Rosnące zainteresowanie apiturystyką wśród turystów, grup szkolnych i przedszkolnych sprawia, że coraz większa liczba przedsiębiorstw (pasiek, gospodarstw pszczelarskich, gospodarstw agroturystycznych, zagród edukacyjnych) tworzy ciekawą turystycznie ofertę związaną z pszczelarstwem, miodem i produktami pszczelimi.
Apiturystyka Szansą Rozwoju Sądecczyzny - ważne wydarzenie dla regionu
Warto wspomnieć, również o wzroście znaczenia tej formy turystyki, apiturystyka, jest jedną z dynamicznie rozwijających się gałęzi turystyki, w tym na Sądecczyźnie. Sądecczyzna posiada potencjał do rozwoju apiturystyki. Działania związane z pszczelarstwem są realizowane nie tylko na terenie pasiek, ale zauważa się także wprowadzanie jej elementów do oferty gospodarstw agroturystycznych. To niszowa forma turystyki mogąca być realizowana w skansenach, zagrodach edukacyjnych oraz w zwykłych gospodarstwach pasiecznych.
Marka Miodny Szlak - podróż śladami pszczół
Powstała z inicjatywy Fundacji Po Zdrowie do Natury zainspirowana lokalną marką Dolina Karpia. Nasza fundacja na czele z prezes Renatą Stelmach stworzyła wokół siebie grupę inicjatywną, do której należy kilku cudownych lokalnych przedsiębiorców, a także lokalnych liderów. Budowana jest w oparciu o lokalne zasoby oraz bogate dziedzictwo kulturowo-historyczne Regionu.
Co się wydarzy podczas konferencji?
Na konferencji zostanie poruszony wiele ciekawych i praktycznych kwestii związanych z pszczelarstwem oraz turystyką, uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się więcej na temat:
- Co konsument powinien wiedzieć o miodzie oraz czym się kierować przy jego zakupie?
- Jak wykorzystać lokalną tradycję, lokalne bogactwo i na tej podstawie zbudować tożsamość regionu i silną markę?
- Budowania silnej marki “Sądeckie” jako wsparcie lokalnej branży turystycznej, na przykładzie działań Powiatu Nowosądeckiego
- Miodnego Szlaku – prezentacja założeń i osiągnięć oraz wręczenie certyfikatów użytkownikom marki lokalnej Miodny Szlak.
Poniżej przedstawiamy szczegółowy program wydarzenia.
Apiturystyka jest niezwykle ważną częścią turystyki na Sądecczyźnie. To szansa na rozwój zarówno pasiek , jak i innych przedsiębiorstw. Konferencja jest idealną okazją do Serdecznie zapraszamy do udziału zainteresowanych pszczelarzy, mieszkańców, przedsiębiorców z branży turystycznej i wszelkich organizacji z tej branży.