Miejsca niezwykłe w Beskidzie Sądeckim – Bacówka Nad Wierchomlą

You are currently viewing Miejsca niezwykłe w Beskidzie Sądeckim – Bacówka Nad Wierchomlą
Fotografia z największego Polskiego regionalnego banku fotografii online - www.odkryjbeskid.pl

Sądecczyzna to nie tylko piękne szlaki turystyczne, ale także bardzo klimatyczne i urokliwe schroniska górskie. Tutaj można odpocząć, zjeść smaczny i ciepły posiłek oraz nabrać siły na dalszą wędrówkę. W naszym regionie ich nie brakuje! Jesteś miłośnikiem górskich wycieczek i planujesz zdobywanie nowych szczytów? Koniecznie poznaj to miejsce.

Beskid Sądecki wiele możliwości spędzenia wolnego czasu

Fot. © Konrad Rogoziński

Jest w czym wybierać! Piesze i rowerowe wędrówki górskimi szlakami, zwiedzanie zabytków, smakowanie dań w restauracjach z regionalną kuchnią czy wspólne biesiadowanie przy ognisku. Dobrym pomysłem będzie wizyta w lokalnych schroniskach górskich, które mają niepowtarzalny klimat. To idealne miejsca gdzie można odpocząć i oderwać się od rzeczywistości zarówno w ramach jednodniowego, weekendowego lub dłuższego wypadu.

Schronisko górskie - miejsce do odpoczynku na szlaku i nie tylko

Fot. © Konrad Rogoziński

Bacówka nad Wierchomlą – schronisko PTTK jest to właśnie jedna z tych perełek, które warto odwiedzić. Schronisko znajduje się w Paśmie Jaworzyny Krynickiej na wysokości 887 m n.p.m na szlaku pomiędzy Runkiem i Pustą Wielką. Powstało w 1976 r. na bazie przeniesionego tu spichlerza ze Złockiego. Budynek był wielokrotnie modernizowany, co przełożyło się na wzrost komfortu dla turystów. To schronisko jest zdecydowanie powodem, dla którego warto tam chociaż raz pojechać i zaplanować górską wędrówkę. Przebiegają tutaj szlaki piesze, narciarskie, konne i rowerowe.

Jak dotrzeć do Bacówki nad Wierchomlą?

Fot. © Konrad Rogoziński

Schronisko jest położone nieopodal Głównego Szlaku Beskidzkiego i niebieskiego szlaku Runek – Pusta Wielka. Do najbliższych zabudowań (w Wierchomli Małej lub Szczawniku) jest ok. 6 km. Do Bacówki nad Wierchomlą prowadzą szlaki od Jaworzyny Krynickiej, Wierchomli, Szczawnika, Żegiestowa, czy Piwnicznej. Bezpośrednio nie ma dojazdu do Bacówki, ponieważ znajduję się w obszarze chronionym na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Istnieje jednak możliwość dojazdu do parkingu i pozostawienia go w pobliżu stacji narciarskiej Wierchomla, a następnie wyruszenia z górnej stacji wyciągu przez niebieski szlak. Od strony szczawnika przy ostatnim przystanku autobusowym, następnie kierować się leśną droga gruntową 6km.

Malownicze położenie na ogromnej zielonej polanie między zalesionymi szczytami

Fot. © Konrad Rogoziński

To oczywiście główna atrakcja tego miejsca! Jest to zdecydowanie najpiękniej położone schronisko w Beskidzie Sądeckim w jakim byliśmy. Gwarantujemy Wam, że nigdzie nie zobaczycie takich widoków jak tutaj! Będziecie mieli okazję podziwiać między innymi pasmo królowej okolicy Radziejowej, Eliaszówki oraz przy dobrej pogodzie okazałą panoramę Tatr. 

Nie tylko piękne widoki. Znakomita kuchnia i regionalne smaki

Fot. © Konrad Rogoziński

Warto zatrzymać się tutaj na obiad, kubek gorącej herbaty i odpoczynek w czasie wędrówki. W Bacówce znajdziecie również znakomitą domową kuchnię, w tym menu także dla wegetarian! Warto wspomnieć, że schronisko leży na tzw. Baranim Szlaku, gdzie serwuje się potrawy pasterskie takie jak sery i baraninę. Specjalnością schroniska są kugel z gulaszem z baraniny, szarlotka, kwaśnica na baraninie oraz przepyszne pierogi z bryndzą.

Piękne widoki a dookoła lasy pełne grzybów

Fot. © Konrad Rogoziński

Czy w Beskidzie są już grzyby ? Oczywiście, że tak! Bacówka nad Wierchomlą to także wspaniałe miejsce na wypoczynek i prawdziwy raj dla grzybiarzy. Okoliczne lasy obfitują w grzyby takie jak  rydze, prawdziwki czy borowiki. To właśnie teraz jesienną porą jest ich najwięcej. Będą na szlaku warto skorzystać z uroków lasu i wybrać się na zbiory.  

Aktywne spędzanie czasu

Fot. © Konrad Rogoziński

Spełnieni będą także amatorzy aktywnego wypoczynku: jest tu drążek i poręcze do ćwiczeń, można też pożyczyć akcesoria do treningów (paraletki, gumy). Są rowery elektryczne i możliwość zorganizowania wycieczki z przewodnikiem. Okolica zachęca do aktywności (liczne szlaki narciarskie, konne, rowerowe), ale i do… słodkiego lenistwa: bacówka słynie z zapierającej dech w piersiach panoramy na Tatry. W zimie bardzo popularną atrakcją są kuligi, zakończone ogniskiem i dobrą zabawą.

Strefa relaksu i odpoczynku

Fot. © Konrad Rogoziński

Wewnątrz wita klimatyczna sala z kominkiem i (z biblioteczką, wygodnymi pufami, stolikiem do gier planszowych). Klimat górskiej chaty subtelnie łączy się tu ze współczesnymi akcentami. W tle sączy się przyjemna chilloutowa muzyka. Artystycznego smaku dodaje prezentowane tu rękodzieło: ceramika Dominiki Rekowskiej, prace z drewna pracowni Kram Liwocz oraz rysunki i prace malarskie – pokłosie organizowanego tu wernisażu (istnieje możliwość zakupu tychże prac). Jest tu także Jurtostan – jedyna w swoim rodzaju przestrzeń, w której odbywa się szereg wydarzeń, kameralnych koncertów i warsztatów doskonałych dla poszukujących głębszego zrozumienia, wyciszenia i kontaktu z naturą.

Autorzy | Tekst © Anna Abramek, Małgorzata Kotarba, Fotografie © Konrad Rogoziński