#Sądeckie na okrągło, czyli… 4 pory roku w powiecie nowosądeckim

You are currently viewing #Sądeckie na okrągło, czyli… 4 pory roku w powiecie nowosądeckim

Tekst: © Edyta Wyszomirska-Duda, Starostwo Powiatowe Nowym Sączu

Zdjęcia:  © Konrad Rogoziński

Sądeckie zaprasza

Słowo od Starosty Powiatu Nowosądeckiego Pana Marka Kwiatkowskiego 

Szanowni Państwo,

Zapraszam do odwiedzenia Sądecczyzny wszystkich tych, którzy cenią piękno przyrody, górski klimat, różnorodność kulturową i wędrówki leśnymi szlakami. Jaka pora roku będzie najlepsza na podróż w #Sądeckie?

Każda. Atrakcje czekają nie tylko na miłośników narciarstwa czy górskich wędrówek, ale również na  zwolenników sportów wodnych,  rowerowych czy jeździectwa.

 

Słynący z gościnności powiat nowosądecki to doskonałe miejsce do uprawiania enoturystyki, turystyki kulinarnej oraz prozdrowotnych podróży wprost do zdrojów wód mineralnych. 

Gorąco zachęcam Państwa do przyjazdu w nasze SĄDECKIE piękne strony. Życzę niezapomnianych wrażeń i radości z odkrywania zakątków Powiatu Nowosądeckiego.

        Marek Kwiatkowski

Starosta Nowosądecki

                                              

 

#Sądeckie na okrągło, czyli… 4 pory roku w powiecie nowosądeckim

Są w powiecie nowosądeckim miejsca, których na próżno szukać w innych częściach kraju. Są też widoki, które pozostają w pamięci na lata oraz zakątki, do których chce się wracać. I wciąż wydaje się, że podróżnicy wykraczający poza utarte ścieżki mają wiele do odkrycia.

Rowerowe love

Doskonałym pomysłem na zwiedzanie Sądecczyzny przez znaczną część roku jest podróż kilometrami przepięknych tras rowerowych takich jak: VeloDunajec, VeloNatura, AquaVelo, Karpacki Szlak Rowerowy, Rowerowy Szlak Wód Mineralnych oraz wiele innych. Dla fanów dobrej zabawy na rowerze czeka BikePark w Krynicy-Zdroju oraz liczne trasy MTB. Trzy kładki rowerowe pogranicza polsko-słowackiego łączą sądeckich rowerzystów z krajem naszych południowych sąsiadów. Mowa tutaj o kładkach na Popradzie w miejscowościach: Andrzejówka – Mały Lipnik, Żegiestów – Sulin oraz Milik – Legnava.

Aktywność przede wszystkim

Wypoczywać aktywnie na Sądecczyźnie można na bardzo wiele sposobów. Obok tras rowerowych fanów aktywności na świeżym powietrzu w towarzystwie śpiewu ptaków przyciągają również trasy biegowe (jak choćby te w Starym Sączu czy Rdziostowie). Szlaki Beskidu Sądeckiego, Niskiego i Wyspowego oraz Pogórza Rożnowskiego sprawiają, że o każdej porze roku spotkamy tu amatorów górskich wędrówek. Latem baseny, kąpieliska i parki linowe są pełne gości. Jezioro Rożnowskie jest rajem dla wędkarzy i żeglarzy, a miłośnicy spływu Popradem oprócz tradycyjnych tratw mogą wybrać kajaki czy pontony.

Takie rzeczy tylko w #Sądeckie

Wielką atrakcją regionu jest znajdująca się w Starym Sączu enklawa przyrodnicza Bobrowisko będąca przykładem ścieżki edukacyjnej z niezwykle ciekawą infrastrukturą. Kolejną perełką na mapie sądeckich podróży jest wieża widokowa w Krynicy-Zdroju-Słotwinach, do której prowadzi jedyna w tej części kraju ścieżka w koronach drzew. Powiat nowosądecki skrywa też liczne zabytki architektury jak choćby cerkiew w Powroźniku, wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. 

Znajdujący się w Znamirowicach imponujący Most Stacha, zbudowany kamień po kamieniu przez jednego człowieka, to ewenement na skalę światową. 

Zjawiska wulkaniczne raczej nie kojarzą się z Sądecczyzną, a jednak geologia ma dla nas niespodziankę. Chłodne wyziewy wulkaniczne wydobywające się ze szczelin ziemi w postaci bulgotek i dychawek stanowią niezwykły pomnik przyrody nieożywionej. Są dostępne dla turystów i można je zobaczyć w Złockiem oraz Tyliczu

Łowcy mgieł przybywajcie

Ukształtowanie terenu sprawia, że poranki na Sądecczyźnie witają nas często morzem mgieł. Takie widoki można podziwiać m.in. z wież na Eliaszówce, Modyni, Jaworzu czy Radziejowej, z platformy na Woli Kroguleckiej, Jaworzynie Krynickiej oraz wspomnianej wieży widokowej w Krynicy-Zdroju. Radziejowa to najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego i miejsce, gdzie krzyżują się turystyczne szlaki. W górskich schroniskach, m.in. na Przehybie, Łabowskiej Hali, Jaworzynie Krynickiej czy Wierchomli pachnie szarlotka z sądeckich jabłek. Z beskidzkich szlaków przy dobrej widoczności zobaczymy Tatry. Zielone przestrzenie i cisza sprzyjają medytacji na wielu kilometrach Beskidzkiej Drogi św. Jakuba. Do spacerów zachęcają ścieżki muszyńskich Ogrodów Sensorycznych, Magicznych i Biblijnych. Wędrując po sądeckich lasach, można natknąć się na jedno z ok. 150 źródeł wód mineralnych, a także ostańce skalne lub jaskinie.

#Sądeckie białe szaleństwo

Zimą powiat nowosądecki staje się rajem dla fanów śnieżnego szaleństwa. Specyficzny mikroklimat górskich dolin sprawia, że pokrywa śnieżna utrzymuje się dłużej niż w innych miejscach. Doskonale przygotowane stacje narciarskie w Krynicy-Zdroju, Tyliczu, Rytrze, Piwnicznej-Zdroju, Wierchomli, Kamiannej i Cieniawie zapewniają sporo dobrej zabawy dla dorosłych i dzieci. Na fanów sanek czeka Sankolandia w Muszynie, a gdy śniegu brak – Sankostrada w Krynicy-Zdroju, czyli całoroczny tor saneczkowy. Na łyżwy można wybrać się do Chełmca, Białej Niżnej, Krynicy-Zdroju, Piwnicznej-Zdroju i Muszyny. Z kolei Centrum Sportów Zimowych w Ptaszkowej  to dobre miejsce dla fanów narciarstwa biegowego.

Nocleg z widokiem

Obok luksusowych hoteli i nowoczesnych pensjonatów ogromną popularnością cieszą się gospodarstwa agroturystyczne i klimatycznie urządzone domki. Na spędzenie w nich urlopu decydują się podróżnicy spragnieni ciszy, bliskości przyrody i prawdziwego pozamiejskiego życia. I właśnie tu, na Sądecczyźnie, to wszystko znajdują.

Obejrzyj film promocyjny #odkrywajSĄDECKIE ​

Zobacz piąte wydanie
magazynu: