Dwa pasma koronne MTB – Trasa rowerowa

You are currently viewing Dwa pasma koronne MTB – Trasa rowerowa

Propozycja trasy: © Grzegorz Ślęczek | Zdjęcia: © Konrad Rogoziński

Region: Beskid Sądecki – Pasmo Jaworzyny i Pasmo Radziejowej

Charakter trasy: W jedną stronę 

Czas przejazdu: Trasa całodniowa 

Długość trasy: 54 km 

Suma podjazdów / zjazdów: 1991 / 2296 m 

Trudność trasy: Bardzo trudna 

Szlaki: Czerwony, żółty

Dlaczego warto wybrać się tą trasą?

  1. Będziesz podziwiał piękne widoki
  2. Sprawdzisz swoich możliwości
  3. Zachwycisz się gastronomicznymi smakami schroniskowych kuchni.

Propozycja dla e-bike’ów i nie tylko.

Dwa solidne wyjazdy, długie odcinki grzbietowe, zróżnicowana nawierzchnia, zjazd z Przehyby  na deser i gwarantowane niezapomniane widoki. To przygoda dla wszystkich, którzy chcą się sprawdzić. Do pokonania trasy wystarczy górski rower z przednim zawieszeniem. Lepszy sprzęt na pewno poprawi komfort, szczególnie na zjazdach, których nie będzie tu brakowało. To nie jest wyprawa dla niezaawansowanych, nawet na elektryku. Wymaga podstawowego obycia w górach i wytrenowania w jeździe MTB. Nawierzchnie to kamieniste trasy leśne, ziemne ścieżki i asfalt dla ukojenia na końcu trasy podczas dojazdu do Starego Sącza. 

Kamieniste teresy leśne występujące na trasie

Najlepsze flow na Sądecczyźnie

Na trasie dwa wymagające podjazdy. Pierwszy na Jaworzynę z doliny Czarnego Potoku, drugi na Przehybę z Rytra. Jeżeli lubimy kuchnię w górskich schroniskach, to nie warto brać zbyt dużo zaopatrzenia do plecaka. Będziemy mijać kilka doskonałych miejsc na odpoczynek i regenerację. Pierwszy odcinek trasy do Rytra, to jazda w beskidzkim klimacie, kamienie, las i widok raz na jakiś czas. Zjazd to niewymagający technicznie odcinek drogą dojazdową do schroniska Cyrla. 

Krynicka Koliba to jeden z pierwszych puntków gastronomicznych, w których możemy odpocząć

Z Rytra wyjeżdżamy na pasmo Radziejowej szlakiem niebieskim. Warto zachować trochę sił na koniec wycieczki, bo zjazd żółtym szlakiem do Przysietnicy to esencja rowerowej frajdy. Na trasę warto wyruszyć wcześnie, tak by zdążyć na popołudniowy pociąg powrotny do Krynicy.

Widoki z okolicy Zamku w Rytrze

Miejsca ładowania

Dla pewności nie obędzie się bez postoju by nakarmić siebie i rower. Przy baterii 500 Wh nie powinno być problemu z dojechaniem do Rytra. Kto nie lubi postojów w dolinie można doładować się na Cyrli. ( W schronisku na Hali Łabowskiej ładowanie jest problematyczne – nie ma dostępu do sieci energetycznej).

  • Przecinając stoki Jaworzyny Krynickiej warto delikatnie odbić z trasy, by odwiedzić pomnik przyrody zwany Diabelskim Kamieniem.
  • Na wyznaczonej w tym artykule trasie co prawda mijamy najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego – Radziejową (1266 m n.p.m.), ale jeśli mamy siłę i chęć większych wrażeń nadkładając godzinę drogi, możemy w kierunku południowym w jej stronę odbić. W nagrodę otrzymamy wspaniałą panoramę 360 o z wieży widokowej na szczycie Radziejowej

Opis dla rowerów elektrycznych

Sama esencja MTB w starym klasycznym stylu czyli doskonała długa wyprawa, która pozwoli zrozumieć, po co kupiłem lub wypożyczyłem elektryka. Dwa solidne wyjazdy, długie odcinki grzbietowe, zróżnicowana nawierzchnia i zjazd z Przehyby (najlepsze flow na Sądecczyźnie) na deser. Niezapomniane widoki gwarantowane!

Schronisko na Przechybie

Opis dla rowerów analaogowych

Dobrze, że jest kilka schronisk po drodze, bo będzie gdzie uzupełnić stracone kalorie. Długie podjazdy na pewno zapadną w pamięć. Ale lekki rower da więcej radości podczas zjazdu z Przehyby. 

Schronisko na Cyrli

Zobacz trasę na mapie

© Mapa turystyczna | Autorzy © Open Street Map