Najlepszy singiel Beskidu Sądeckiego

You are currently viewing Najlepszy singiel Beskidu Sądeckiego

Propozycja trasy: ©Maciej Iwan | Zdjęcia: © Konrad Rogoziński

Region: Pasmo Radziejowej – Beskid Sądecki

Przebieg: Szczawnik – Szczawnica – Przehyba – Stary Sącz

Charakter trasy: Pętla

Czas przejazdu: ok. 3 – 3,5h szybkim tempem z 30 min odpoczynkiem w schronisku


Długość trasy:  ok. 20km

Suma podjazdów/zjazdów: ok.850m

Trudność trasy: średnio-zaawansowane, zaawansowane MTB, wymagany rower górski

Szlaki: droga gospodarcza z Gabonia na Przehybę – niebieski szlak z Przehyby w kierunku Rytra – żółty szlak z Rozdroża pod Wielką Przehybą do Starego Sącza – nieoznakowana ścieżka odbijająca w lewo z żółtego szlaku

Najlepszy singiel Beskidu Sądeckiego

Nie od dziś wiadomo, że Beskid Sądecki to najlepszy ze wszystkich Beskidów (piszę to, oczywiście, jako lokalny patriota). A co, jeśli dodamy do tego jeden z najtrudniejszych podjazdów szosowych w Polsce, najlepszy naturalny singiel na Sądecczyźnie, spektakularne widoki na Tatry, pyszną szarlotkę i sekretną ścieżkę enduro? Zaciekawieni? Mowa o sztandarowym żółtym szlaku z Przehyby do Starego Sącza oraz singlu Secret FR! Przed Wami najlepsza 20-kilometrowa pętla enduro, o jakiej nawet nie śniliście.

Przed nami niełatwy orzech do zgryzienia

Nasz podbój Pasma Radziejowej rozpoczynamy na darmowym parkingu pod Kaplicą Św. Franciszka w Skrudzinie. To stąd zaczniemy podjazd i to tutaj zjedziemy bezpośrednio z sekretnego singla. No właśnie, podjazd… Przed nami niełatwy orzech do zgryzienia, ponieważ 10-kilometrowa asfaltowa droga ze Skrudziny do schroniska na Przehybie plasuje się na czwartym miejscu w rankingu najtrudniejszych podjazdów w kraju. Maksymalne nachylenie w niektórych miejscach sięga nawet 16%. 

To dobry moment na przemyślenia egzystencjalne i pobycie z samym sobą. Na szczęście “rozgrzewka” przed zjazdem przebiega w przyjemnych okolicznościach przyrody, ponieważ tylko pierwsze 2,5 km prowadzi po drodze publicznej. Pozostała część jest zagrodzona szlabanem i oznaczona zakazem wjazdu dla pojazdów mechanicznych, dzięki czemu będziemy mieli szansę wsłuchać się w szum urokliwego potoku Jaworzynka. Po ok. 6,5 km dojeżdżamy do dolnej stacji dawnej kolejki towarowej na Przehybę. W tym miejscu warto zrobić odpoczynek, choć… zgodnie ze sztuką odpoczynek powinniśmy zrobić tylko jeden i to na samej górze w schronisku! Pamiętajcie, nie ma miękkiej gry!

Po ok. 1-1,5 h podjazdu zza drzew wyłania się rakieta, czyli inaczej przekaźnik na szczycie Małej Przehyby (1155 m n.p.m.), co oznacza, że osiągnęliśmy nasz cel. Dojeżdżamy do schroniska na Przehybie, w którym wita nas ciepły posiłek, pierwszorzędny napitek, widok na Tatry z tarasu i najbardziej milusiński pies Beskidów – Bambi. 

Chwila odpoczynku i ruszamy dalej! Wjeżdżamy na niebieski szlak w kierunku Rytra. Po lewej stronie mijamy Przehybę, na której znajduje się lądowisko dla helikoptera. Stąd też rozpościera się piękny widok na całą Kotlinę Sądecką (warto zboczyć na chwilę). Kawałek dalej dojeżdżamy do Rozdroża pod Wielką Przehybą. To tutaj zaczyna się legendarny żółty szlak do Starego Sącza. 

Kierujemy się teraz żółto-niebieskimi oznaczeniami, aż do Rozdroża Zwornik (1133 m n.p.m.). Tu ścieżki rozdzielają się. Na prawo biegnie niebieski szlak do Rytra, a na lewo prowadzi nasz singiel.

Teraz czeka nas już tylko 8 km soczystego zjazdu po wąskiej ścieżce z kanadyjskim rodowodem. Musimy jednak pamiętać, że to szlak pieszy, dlatego podczas zjazdu trzeba zachować szczególną ostrożność.

Ostatnie 2 km zjazdu to nieoznaczony singiel Secret FR. By na niego odbić, trzeba skręcić  w lewo z żółtego szlaku po ok. 6 km. Najlepiej posiłkować się plikiem GPX, który możecie pobrać z linku pod filmem na Youtube “Żółty szlak z Przehyby i singiel Secrety FR.  Po zjechaniu z sekretnej ścieżki docieramy do asfaltu, który prowadzi nas prosto do do miejsca startu, czyli parkingu pod Kaplicą Św. Franciszka w Skrudzinie.  

Jak zaplanować najlepszą pętlę?

Koniecznie oglądnijcie vloga z tej trasy lub  skorzystajcie z aplikacji Trailforks, na której zaznaczone są wszystkie dzikie ścieżki.

Zobacz trasę na mapie