Trasa Piesza – Szczawnik – Bacówka nad Wierchomlą

You are currently viewing Trasa Piesza – Szczawnik – Bacówka nad Wierchomlą

Propozycja trasy: © Wiktor Potok | Zdjęcia: © Konrad Rogoziński

Region: Beskid Sądecki, Pasmo Jaworzyny Krynickiej 

Przebieg: Szczawnik – Bacówka nad Wierchomlą

Charakter trasy: W jedną stronę

Czas przejścia 2.30 godz.

Długość trasy:  7,2km (w jedną stronę) 

Suma podejść/zejść: 459 m 

Trudność trasy: Umiarkowana

Szlaki: żółty, niebieski

Szczawnik połemkowska wioska​

Szczawnik to połemkowska wioska w gminie Muszyna położona w południowej części pasma Jaworzyny Krynickiej. Nazwa miejscowości wywodzi się od leczniczych wód mineralnych, tzw. szczaw, które od wieków dawały ludziom orzeźwienie w upalne dni, a także pomagały na różne dolegliwości. Największym zabytkiem wsi jest drewniana cerkiew sw. Dymitra, przebudowana w 1841 r. z wcześniejszej XVIII-wiecznej. Stanowi nieodłączny element krajobrazu Polski południowo-wschodniej, a także jest ważną pamiątką po dawnych mieszkańcach tych ziem. Co ciekawe, około 100 m za cerkwią znajduje się źródło, z którego możemy napić się wody mineralnej, wspomnianej wcześniej szczawy.

Piękne widoki na trasie Rowerowe ElPoprado

Jeden z najpiękniejszych szlaków turystycznych

Przed nami jeden z najpiękniejszych szlaków turystycznych w Paśmie Jaworzyny Krynickiej z widokiem na Tatry, Pieniny i Pasmo Radziejowej. Odkryty, lekko sfalowany grzbiet łączący Pustą Wielką z bacówką nad Wierchomlą, ciągnie się na wysokości około 900 m n.p.m. w kierunku północno-wschodnim na długości około 4 km. 3/4 tego odcinka stanowią Wyżnie i Długie Młaki – rozległe polany położone na grani najdłuższego bocznego grzbietu Pasma Jaworzyny Krynickiej. Polany te są pozostałością ogromnych hal, na których niegdyś ludność łemkowska wypasała swoje owce i bydło. Tuż przy szlaku stoi kamienna kapliczka św. Huberta.

Piękne widoki na trasie Rowerowe ElPoprado

Magiczne i kameralne miejsce o każdej porze roku

Ostatnim punktem wycieczki jest bacówka PTTK nad Wierchomlą. To niewielkie górskie schronisko funkcjonujące już od 1978 r. za sprawą Stanisława Nowaka, sądeckiego działacza turystycznego, który zainicjował jego budowę. Schronisko powstało na bazie spichlerza, który przeniesiono tutaj ze wsi Złockie koło Muszyny, a następnie nieco rozbudowano. Warto zaznaczyć też, iż to jedno z kilkunastu schronisk turystyki kwalifikowanej, powstałych wedle zamysłu Edwarda Moskały. 

Piękne widoki na trasie Rowerowe ElPoprado

Zbudowane przede wszystkim dla doświadczonych wędrowców przemierzających górskie szlaki, chcących odkrywać ciekawe miejsca i cieszyć się spokojem okolicznych terenów. W bacówkach miała panować niezwykle ciepła i przytulna atmosfera, aby każdy turysta mógł poczuć się w nich jak we własnym domu. Ten domowy klimat został utrzymany po dziś dzień. Niewątpliwie bacówka w Wierchomli posiada swój niepowtarzalny urok i zarówno latem, jak i zimą tętni życiem.

Piękne widoki na trasie Rowerowe ElPoprado

Wyborna kuchnia cieszy się ogromnym zainteresowaniem i warto tu przyjść chociażby na doskonałe pierogi z bryndzą, jednocześnie delektując się pięknym widokiem na Tatry. W zimie bardzo popularną tutaj atrakcją są kuligi, zakończone ogniskiem i dobrą zabawą. 

Zobacz trasę na mapie

© Mapa turystyczna | Autorzy © Open Street Map

Zobacz galerię zdjęć z trasy