Sądecczyzna – które letnie atrakcje warto zobaczyć?

You are currently viewing Sądecczyzna – które letnie atrakcje warto zobaczyć?

Sądecczyzna to niezwykły, górski region południowej Polski, piękny o każdej porze roku. Lato to idealna okazja, aby ją odwiedzić. Co warto zobaczyć na Sądecczyźnie? Poniżej znajdziecie kilka pomysłów, które być może was zainspirują do odwiedzenia tego wyjątkowego zakątku naszego kraju. Sprawdźcie nasze propozycje!

1. Leśne Molo w Starym Sączu

Fot. Konrad Rogoziński

Bardzo przyjemnym, „okołomiejskim”, a jednocześnie ustronnym miejscem na mapie atrakcji turystycznych Sądecczyzny jest Leśne Molo w Starym Sączu. To ścieżka w koronach drzew o długości 212 metrów. Atrakcja zlokalizowana jest na Miejskiej Górze, kilkaset metrów od starosądeckiego rynku. Trasa ścieżki prowadzi wśród koron drzew aż do platformy widokowej, z której oglądać można Dolinę Popradu. Przemierzając leśne molo, będziecie mogli wypocząć na ławeczkach oraz leżakach, zażyć trochę adrenaliny na wiszącym moście oraz szklanej kładce. Jedną z atrakcji tego miejsca są duże przezroczyste półkule przypominające krople rosy, które tworzą przyrodniczą ścieżkę edukacyjną prezentującą cykl życia żaby.

2. Enklawa przyrodnicza "Bobrowisko" w Starym Sączu

Fot. Konrad Rogoziński

To kolejna ciekawa i darmowa atrakcja zlokalizowana na terenie Starego Sącza. Enklawa powstała w widłach rzek Dunajca i Popradu. Tutaj znajdziecie ciszę i spokój. Można powiedzieć, że to idealne miejsce dla osób szukających kontaktu z dziką przyrodą. Spacer leśną ścieżką wokół Bobrowiska pozwoli Wam podziwiać okoliczną faunę i florę, a z drewnianych kładek i warowni będziecie mogli podglądać zwierzęta żyjące nad wodą. Dzieciom spodobają się stacje przy ścieżce z grami i ciekawostkami. W okolicy można spędzić aktywnie czas na wiele sposobów. Okoliczne stawy idealnie sprawdzą się na kąpiele, kajaki czy rowery wodne. W pobliżu znajduje się także trasa rowerowa oraz park linowy.

3. Wieża widokowa ze ścieżką w koronach drzew w Krynicy Zdroju

Fot. Konrad Rogoziński

Innym świetnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu w górach będzie spacer ścieżką w koronach drzew na wieżę widokową w Krynicy Zdroju. To najdłuższa tego typu trasa widokowa w Polsce, ma aż 1030 m długości, a sama wieża wznosi się na 49,5 m. Ścieżka jest świetnie przystosowana do potrzeb rodzin z małymi dziećmi, osób niepełnosprawnych, a także czworonożnych przyjaciół. Pod wieżę można wjechać koleją krzesełkową lub wejść szlakiem pieszym. Na jej terenie znajduje się mnóstwo atrakcji m.in. zjeżdżalnia o długości 60 metrów oraz instalacje i tablice edukacyjne dla dzieci i dorosłych, które pozwolą bliżej poznać zasoby przyrodnicze i kulturowe regionu. Widoki z tego miejsca będą niezapomniane. W 2020 roku unikatowa wieża widokowa w Krynicy Zdroju została doceniona w prestiżowym konkursie architektonicznym „Budowa Roku”, 

4. Ogrody Zmysłów w Muszynie

Fot. Konrad Rogoziński.

Ogrody Zmysłów, zwane również Ogrodami Sensorycznymi, to prawdziwy turystyczny hit Muszyny. To miejsce posiada własny, niezaprzeczalny urok. Ogrody podzielone są na 8 stref, z których każda jest wyjątkowa i pozwala doświadczać zupełnie innych doznań, to m.in. strefa dotyku, zapachu, wzroku, zdrowia czy Afrodyty. Na samym szczycie ogrodów znajduje się kawiarnia oraz wieża widokowa, z której dostrzec można Tatry. Z pewnością wielką atrakcją dla zwiedzających jest mini zoo zlokalizowane na terenie Ogrodów Magicznych. Spotkacie tam pawie, alpaki, kaczki, gęsi, łabędzie oraz egzotyczne ptaki papugi czy kukabury chichotliwe.

5. Bacówka Nad Wierchomlą

Fot. Konrad Rogoziński.

Jeśli jesteście fanami wędrówek pieszych lub przejażdżek rowerowych, w szczególności górskimi ścieżkami to koniecznie wybierzcie się do Bacówki Nad Wierchomlą. Uwielbiamy to miejsce ze względu na wyjątkowy klimat i charakter. To jedno z  najpiękniej usytuowanych schronisk w Beskidach. Jednym z najkrótszych szlaków na Wierchomlę jest czarny szlak z miejscowości Wierchomla Mała, nieco dłuższa trasa prowadzi z miejscowości Szczawnik. Na szczyt można również dostać się wyciągiem krzesełkowym. Tuż obok Bacówki znajduje się rozległa polana, z której rozciągają się piękne widoki na pasmo Radziejowej i Tatry, przy dobrej pogodzie można tutaj również zorganizować ognisko. A całość wizyty idealnie dopełni pyszna, regionalna kuchnia m.in. kugel z gulaszem, pyszne pierogi, grillowane oscypki oraz obłędna szarlotka na ciepło. 

6. Ruiny Zamku w Rytrze

Fot. Konrad Rogoziński.

Zamki to zawsze jedna z największych atrakcji turystycznych, wzbudzają zachwyt nie tylko swoją architekturą, ale przede wszystkim wyjątkową i tajemniczą historią. Na Sądecczyźnie również nie mogło ich zabraknąć! Koniecznie zajrzyjcie do Rytra, to tam znajduje się zamek o dość nietypowym kształcie, przez co trudniej go było zdobyć. Zbudowany został na przełomie XIII i XIV wieku. Jego ogromnym atutem jest położenie – ze wzgórza zamkowego rozpościera się wspaniały widok na dolinę Popradu. Do dziś z potężnej twierdzy zostało niewiele (dziedziniec, mury obronne), jednak ruiny zamku prezentują się wyjątkowo. Niedawno doczekały się renowacji, mury podniesiono i zabezpieczono.

7. Pijalnia Artystyczna i Park Zdrojowy w Piwnicznej-Zdroju

Fot. Konrad Rogoziński.

Wielbiciele spokojnego wypoczynku i ciszy w otoczeniu natury konieczne muszą zawitać do nadpopradzkiego kurortu – Piwnicznej Zdroju. Tutejszy Park Zdrojowy to miejsce, w którym zarówno dorośli, jak i dzieci miło spędzą czas. Liczne alejki spacerowe pozwolą podziwiać uroki tego miejsca, a szum płynącego nieopodal Popradu przyjemnie koi zmysły. Dla najmłodszych idealnie sprawdzi się plac zabaw oraz plenerowa szachownica. Niedaleko Parku znajduje z się Pijalnia Artystyczna. To klimatyczne miejsce, w którym można napić się pysznej kawy oraz spróbować naturalnej wody mineralnej Piwniczanka.

8. Mofety w Tyliczu, Złockiem oraz Jastrzębiku

Fot. Konrad Rogoziński.

Lubicie odkrywać ciekawe i nieoczywiste miejsca? Będąc w Beskidzie Sądeckim, koniecznie warto zobaczyć okoliczne mofety. Jedna z największych mofet znajduje się w Tyliczu na terenie osady turystycznej “Domki w lesie”, kolejne znajdziecie w Jastrzębiku i na terenie miejscowości Złockie.  Można śmiało powiedzieć, że to mała Islandia, ale w nieco innym, beskidzkim wydaniu. Mofety inaczej nazywane są bulgotkami, ponieważ wydobywający się na ich powierzchni dwutlenek węgla tworzy na powierzchni wody charakterystyczne bąbelki. To ciekawa i nietypowa atrakcja, którą warto zobaczyć. Ciekawostką jest fakt, że kiedyś mówiono, że to oddech diabła, a w Tylickiej mofecie ponoć sowieci hodowali algi, które miały być pokarmem dla astronautów.

9. Las Lipowy Obrożyska – rezerwat przyrody

Fot. Konrad Rogoziński.

Kolejną propozycją spędzenia letniego popołudnia na Sądecczyźnie będzie spacer po Rezerwacie „Las Lipowy Obrożyska” leżącym w obrębie Popradzkiego Parku Krajobrazowego. To jedyny w całych Karpatach las lipowy. Przez rezerwat prowadzi ścieżka dydaktyczna o długości 4,2 km, która posiada aż 7 przystanków tematycznych!  Występują tu również szczególnie rzadkie gatunki fauny Polski: żbik, niepylak mnemozyna, muchołówka białoszyja i bocian czarny oraz jedna z największych ostoi salamandry plamistej.

10.Góra Parkowa (742 m n.p.m.) w Krynicy Zdroju - w nowej odsłonie

Fot. Konrad Rogoziński.

Oczywiście w naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć Góry Parkowej. To jeden ze szczytów Beskidu Sądeckiego, wznoszący się na 742 m n.p.m., którego zbocza wchodzą skład Parku Zdrojowego. Można ją nazwać kuzynką wcześniej wspomnianej Jaworzyny Krynickiej. Nie jest aż tak wysoka, ale równie chętnie odwiedzana przez turystów. Przy szlakach prowadzących na szczyt czeka wiele atrakcji m.in.: Łabędzi Staw, jeziorko o nazwie Staw Szczytowy, altanki, liczne ścieżki i alejki  spacerowe. Ze szczytu zaś rozpościerają się piękne widoki. Warto, wspomnieć, że Góra Parkowa w 2022 roku została poddana całkowitej modernizacji. Górna i dolna stacja kolei linowej na Górę Parkową zachwyca nowym retro wystrojem oraz pozwala przenieść się w czasie do lat 30’ ubiegłego wieku.

Jeśli nadal zastanawiacie, jakie atrakcje warto zobaczyć na Sądecczyźnie, koniecznie sprawdźcie nasze propozycje. Zachęcamy do odkrywania Sądecczyzny, te miejsca pozwolą Wam poczuć autentyczny klimat i piękno tego regionu. Bez wątpienia będziecie zachwyceni każdym z nich, a wspomnienia z pobytu pozostaną z Wami na bardzo długo.