Propozycja tras: © Maria Kościelniak
Zdjęcia: © Konrad Rogoziński
Turystyka konna z roku na rok cieszy się coraz większa popularnością, a Beskid Sądecki znakomicie nadaje się do uprawiania turystyki jeździeckiej. Jazda konna pozwala nam zobaczyć świat z innej perspektywy oraz zapewnia wyjątkowego towarzysza podróży – a jazda na nim to czysta przyjemność! Czy można lepiej zachęcić do pierwszej jazdy? Przedstawiamy najciekawsze trasy konne w Beskidzie Sądeckim.
1. Transbeskidzki Szlak Konny
Długodystansowy szlak konny prowadzący przez polskie Beskidy. Ma aż 600 km i podzielony jest na 14 jednodniowych odcinków. Cały szlak zaczyna się w Brennej, w Beskidzie Śląskim, a kończy w Bieszczadach, w Wołosatem. Część sądecka to siódmy etap, który rozpoczyna się w Jaworkach (do Jaworek poprzedniego dnia dojeżdżamy z Krościenka), a kończy w Uhryniu. Trasa prowadzi przez Gromadzką Przełęcz do Piwnicznej-Zdrój i dalej przez pasmo Jaworzyny Krynickiej: Pisaną i Łabowską Hale, do Uhrynia. Kolejny etap to już Beskid Niski.

2. Szlak Konny im. Tadeusza Trzeszczonia
To trasa dla zaawansowanych jeźdźców, nazwana imieniem przewodnika i popularyzatora konnej turystyki górskiej. Szlak ten to dobry pomysł na jednodniową wycieczkę po paśmie Radziejowej. Na trasie najciekawsze szczyty pasma: Wielki Rogacz, Złomisty Wierch, Przehyba i Schronisko na Przehybie, Kiczora czy Stary Wierch. Przejeżdżamy też pod Radziejową (choć nie przez sam szczyt). Trasę najlepiej rozpocząć w Jaworkach, tam też szlak zatacza koło.

3. Szlak Konny Beskidu Sądeckiego
Szlak, dzięki któremu można przejechać cały Beskid Sądecki. Od Krościenka nad Dunajcem aż po Tylicz. Prowadzi przez najciekawsze miejsca pasma Radziejowej i Jaworzyny Krynickiej. Na trasie znajduje się wiele miejsc z pięknymi widokami. Szlak zaczyna się w Krościenku i prowadzi przez Dzwonkówkę, Przełęcz Przysłop, Barcice, Wolę Krogulecką, Halę Pisaną, Halę Łabowską i Runek, aż do Krynicy-Zdrój i dalej do Tylicza.

4. Starosądeckie szlaki konne
Bardzo ogólna nazwa tras prowadzących po Paśmie Radziejowej. Z okolicznych stadnin prowadzone są popularne rajdy na Przehybę, doliną Popradu lub Dunajca, czy na Niemcową, ale także w Pasmo Jaworzyny Krynickiej: na Halę Pisaną i Łabowską. Trasy, na przykład na Przehybę, są o tyle ciekawe, że spokojnie można zrobić pętle, i wrócić do miejsca startu. Są też na tyle łatwe, że często instruktorzy polecają je na pierwsze konne wypady w góry.
Mapa wybranego szlaku na Przehybę: https://en.mapy.cz/s/cakasutolu

5. Góry Leluchowskie
Góry Leluchowskie otoczone są przez kilka miejscowości, które połączyć można w jeden rajd. Znajdują się tu oznakowane szlaki konne, na przykład z Doliny Zimnego w Muszynie, z Powroźnika czy Wojkowej. Instruktorzy z okolicznych stadnin znają o wiele więcej pięknych tras. W okolicy znajduje się kilka zabytkowych cerkwi, w tym jedna wpisana na listę UNESCO (Powroźnik), więc, mimo iż szlaki prowadzą raczej lasami (nie ma wielu miejsc widokowych), trasa ta może okazać się niezwykle ciekawa. Będzie też na pewno mniej uczęszczana przez turystów niż Przehyba czy Wierchomla.
Jeśli nie mieliście jeszcze okazji zwiedzać górskich zakątków w ten sposób, to zawsze możecie zacząć swoją przygodę z końmi, właśnie teraz. Dowiedz się jak rozpocząć przygodę z jazdą konną? O czym powinniśmy pamiętać wybierając się na pierwszą jazdę? Dla kogo jest jeździectwo? Sprawdź nasz artykuł!
Górskie szlaki konne oznaczone są pomarańczową kropką na białym tle oraz białymi tablicami z symbolem konia. Podróżowanie oznaczonymi szlakami da nam pewność, że na trasie znajdą się miejsca na wypoczynek i popas i, że nie trafimy na zbyt trudny dla konia i jeźdźca odcinek.

Mamy nadzieję, że nasza propozycja tras pomoże Wam w znalezieniu inspiracji dokąd warto się wybrać na wycieczkę konną po Beskidzie Sądeckim. Życzymy miłej podróży!