Beskidzkie Uzdrowiska

You are currently viewing Beskidzkie Uzdrowiska

Lecznictwo Uzdrowiskowe

dr Jan Golba

Prezes Zarządu Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP

Burmistrz Muszyny

Mówiąc o historii leczenia uzdrowiskowego, śmiało można postawić tezę, że dzieje tej formy leczenia są w zasadzie prawie tak odległe, jak odległa jest historia gatunku ludzkiego i trudno byłoby dziś podać nawet jakąś przybliżoną datę rozpoczęcia używania naturalnych surowców leczniczych w procesie leczenia człowieka. Podstawą pierwotnego leczenia, w tym także leczenia, które dziś nazywamy uzdrowiskowym, było wszystko to, co dała natura, a więc woda, zioła, glinki, błota.

Pierwsze ośrodki lecznicze, w których wykorzystywano zioła, ale też i inne naturalne surowce lecznicze, pojawiły się w Egipcie w latach 2690-2670 p.n.e. Służyły one przede wszystkim faraonowi, kapłanom i możnym skupionym wokół dworu faraona.

Historia rozwoju lecznictwa uzdrowiskowego w Polsce ma wielowiekowe tradycje i sięga prawdopodobnie wczesnych wieków średnich. W chwili obecnej posiadamy 45 uzdrowisk statutowych, 8 obszarów ochrony uzdrowiskowej i wiele miejscowości o walorach potencjalnie uzdrowiskowych. Ponadto w Wieliczce istnieje jedyne w Polsce sanatorium uzdrowiskowe w urządzonym podziemnym wyrobisku górniczym.

W 1991 r. powstało Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP. To ogólnopolska organizacja skupiająca gminy o podobnym charakterze i profilu działania, które posiadają na swoim terenie uzdrowiska lub obszary ochrony uzdrowiskowej lub też pretendują do uzyskania statusu uzdrowiska. SGU RP ma przypisane wiele zadań związanych z reprezentowaniem interesów gmin uzdrowiskowych zarówno na szczeblu ogólnopolskim, jak i międzynarodowym.