Całoroczna terapia zimnem

You are currently viewing Całoroczna terapia zimnem

Tekst: © Magdalena Żuber

Fot: © Konrad Rogoziński

#TerapiaZimnem #KrioTerapia #Morsowanie #MasażLodem  #TreningZimą

Całoroczna terapia zimnem

Leczysz się zimnem i nawet o tym nie wiesz

Większość z nas na co dzień stosuje zabiegi leczenia zimnem, nie będąc tego świadomym. Czy zdarzyło Wam się po stłuczeniu okładać miejsce bolące workiem mrożonego groszku, kawałkiem mięsa lub wkładem chłodzącym do lodówki turystycznej? Tak? Brawo, właśnie wykonaliście zabieg krioterapii – najbardziej bazowy, ale zdecydowanie należący do tej grupy terapeutycznej.

Trochę historii

Krioterapia, z greckiego kryos – chłód, lód oraz therapeia – leczenie.

Krioterapia, czyli dosłownie terapia zimnem, oznacza stosowanie obniżonej temperatury do leczenia, w prewencji, podczas rekonwalescencji czy nawet do wzmacniania naszego umysłu i ciała. Pierwsze wzmianki o krioterapii pojawiają się już ponad 2500 lat p.n.e. wśród Egipcjan, którzy na papirusowych zwojach opisywali skuteczne w rezultatach punktowe zastosowanie zimna u swoich pacjentów ze stanami zapalnymi czy urazami. 

Nieco później Hipokrates, grecki uczony zwany ojcem medycyny, udokumentował zastosowanie zimna przy opuchnięciach, bólu i krwawieniach.

We współczesnym świecie obserwujemy dynamiczny rozwój kriochirurgii począwszy od wczesnych lat XIX wieku, kiedy to zaczęto stosować zimno w leczeniu nerwobóli, migren, zmian skórnych aż po dzisiejsze czasy, gdzie zimno stosowane jest do skomplikowanych zabiegów dermatologicznych, ginekologicznych czy nawet leczenia nowotworów. 

Od cold-packów po kriokomory

Wariantów terapii zimnem jest bardzo dużo. Zaczynając od tych działających miejscowo jak kompresy/cold-packi, mankiety uciskowe, polewanie wodą czy też maści i aerozole przez masaż lodem, morsowanie aż po komory z temperaturą -195°C. 

W zależności od naszych potrzeb lub preferencji możemy dobrać jedną lub kilka metod krioterapii.

Leczenie zimnem pozytywnie wpływa na organizm poprzez działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, przeciwbólowe, immunostymulujące, poprawiające krążenie, obniżające tonus mięśniowy. 

Ponadto terapie zimnem stosujemy w sporcie, fizjoterapii, hartowaniu organizmu oraz w zabiegach odnowy biologicznej.

 

Pobawmy się w ciepło-zimno

Bez względu na to, czy korzystamy z terapii zimnem leczniczo, prozdrowotnie czy dla relaksu, każde zastosowanie zimna jest połączone z ciepłem. Bowiem po każdym zabiegu obniżenia temperatury organizm wraca do swojej naturalnej ciepłoty. W wielu metodach pracy z zimnem stosuje się naprzemienne temperatury dla uzyskania jeszcze lepszych efektów. A w przypadku poprawnego saunowania czy też morsowania (patrz strona…), zawsze przed zimnem następuje odpowiednie do podejmowanej aktywności rozgrzanie. 

Sami możemy z powodzeniem stosować takie zabiegi bez wychodzenia z domu poprzez użycie na zmianę ciepłego i zimnego prysznica, masażu lodem w kąpieli (więcej o tym w artykule o VIT-ICE str…) czy też korzystając z cold-hot kompresów.

Weź to na chłodno

Bezpieczeństwo ponad wszystko. Mimo rosnących w ostatnich latach trendów na przydomowe sauny, różną sławą owiane morsowanie czy też hartowanie m.in. umysłu poprzez zimne prysznice i kąpiele w lodzie (np. metody Wima Hoffa) polecam przygotować się do tematu z rozwagą. Stosowanie nieraz skrajnych dla naszego ciała temperatur (lub warunków) wywołuje stres układu nerwowego i mobilizuje cały organizm do postawienia się na baczność. Ekspozycja na takie warunki powinna odbywać się stopniowo i świadomie wedle naszych możliwości i ryzyka, jakie bardzo wysokie bądź bardzo niskie temperatury niosą ze sobą. W przypadku rozpoczynania takiej przygody warto skorzystać z porady osób doświadczonych w zastosowaniu zimna w rekreacji, sporcie czy leczeniu. 

Nagroda za wysiłek

Ilość benefitów niesionych wraz z rozważnie stosowanymi termoterapiami jest ogromna. A zasięg ich oddziaływania jest holistyczny. W przypadku stosowania terapii zimnem, jak wspominałam powyżej, możemy regulować procesy zapalne, działać przeciwbólowo, stymulować nasz układ odpornościowy lub przyspieszać procesy regeneracji po wysiłku i rekonwalescencji po urazach. Możemy także trenować umysł, zwiększać koncentrację, poprawiać jakość snu i przyspieszać metabolizm, a to między innymi dzięki oddziaływaniu na nasz centralny układ nerwowy.

Czy tylko leczenie i zabiegi spa?

Nie tylko. Warto poświęcić swój czas zimą na aktywności sportowe na świeżym i najlepiej czystym powietrzu. Od spacerów aż po różnorodne i ekstremalne sporty można rozkoszować się zimową porą do woli. O tym opowie Wam jedna z naszych specjalistek od sportów zimowych Melania Buliszak na kolejnych stronach. Oprócz zimna rosnącymi trendami w wyczynach sportowych (w ostatnich latach dzięki działaniom nepalskich Sherpów na 14 najwyższych szczytach świata) staje się także korzystanie wysokogórskich warunków atmosferycznych jak powietrze i jego wysycenie tlenem – o tym, czyli o treningach w warunkach hipoksji, możecie poczytać  w naszym wpisie logowym „Bez niego nie ma życia – Terapie tlenem”.

Zobacz piąte wydanie
magazynu: