Tekst: © Magdalena Żuber, © dr Tomasz Cisoń
#TerapieTlenem #Normobaria #Hipoksja #Łemkowie #Hiperbaria
Bez niego nie ma życia
Terapie tlenem – zestawienie i zalecenia
Tlen – pierwiastek życia
Tlen to jeden z elementów, bez których nie ma naszego życia. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu, a jego dysproporcje prowadzą do wielu zaburzeń zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Od utrzymywania podstawowych funkcji organizmu aż po zabiegi kosmetyczne tlen ma wszechstronne zastosowanie. Warto zatem poznać kilka metod jego zastosowania i przekonać się, że nie trzeba być chorym, żeby skorzystać z takich zabiegów. Świadome wykorzystywanie tlenu poprzez sesje terapeutyczne może przynieść nam wiele korzyści: poprawi funkcjonowanie poszczególnych narządów, nasz stan ogólny, a nawet może nas odmłodzić.
Komory, kapsuły. Solo i w grupie
Tlen to jeden z elementów, bez których nie ma naszego życia. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu, a jego dysproporcje prowadzą do wielu zaburzeń zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Od utrzymywania podstawowych funkcji organizmu aż po zabiegi kosmetyczne tlen ma wszechstronne zastosowanie. Warto zatem poznać kilka metod jego zastosowania i przekonać się, że nie trzeba być chorym, żeby skorzystać z takich zabiegów. Świadome wykorzystywanie tlenu poprzez sesje terapeutyczne może przynieść nam wiele korzyści: poprawi funkcjonowanie poszczególnych narządów, nasz stan ogólny, a nawet może nas odmłodzić.
Normobaria, hiperbaria czy hipoksja – o co w tym
wszystkim właściwie chodzi?
W dzisiejszych czasach zanieczyszczone powietrze, stres i tempo życia powodują często nieprawidłowości w naszym sposobie oddychania, a co za tym idzie – ilości potrzebnego tlenu do prawidłowego funkcjonowania, regeneracji czy rekonwalescencji.
Trzema bardzo wartościowymi terapiami tlenowymi, jakimi zajmiemy się w tym zestawieniu, są: normobaria, tlenoterapia hiperbaryczna i hipoksja. W skrócie można powiedzieć, że różnią się one od siebie parametrami tlenowymi, ciśnieniem i składem mieszanki powietrza, jakiego działaniu zostajemy poddani. Zdarza się nierzadko, że są ze sobą niesłusznie mylone. Dlatego to, czym dokładnie charakteryzują się te trzy typy terapii tlenem i do czego są zalecane, możecie zobaczyć na poniższym zestawieniu, które przygotował specjalnie dla nas specjalista w tej dziedzinie dr Tomasz Cisoń.
Poczytajcie, przetestujcie, a najlepiej korzystajcie.
Poznaj szczegóły
+ 48 606 129 602
biuro@normobaryczna.pl
Wielopole 86, Wielogłowy 33-311
Normobaria
Mieszanka powietrza (tlen – 40%, dwutlenek węgla – 2%, wodór – 0,5%) w połączeniu ze zwiększonym ciśnieniem do 1500 hPa (1,5 ATA).
Badania eksperymentalne wykazały, że wodór cechuje się wysoką skutecznością antyoksydacyjną. Właściwości antyoksydacyjne wodoru obejmują działanie w charakterze wychwytywacza wolnych rodników. Terapia wodorowa charakteryzuje się wysoką skutecznością terapeutyczną względem zakażenia pasożytami i nie wpływa na naturalny system immunologiczny człowieka. Dodatkowo hiporeaktywność wodoru z innymi gazami w stężeniach terapeutycznych może pozwolić na podawanie go z innymi gazami leczniczymi, łącznie z gazowymi środkami znieczulającymi.
Wyniki przeprowadzonych dotychczas badań potwierdzają też znaczącą rolę dwutlenku węgla jako czynnika o znaczeniu ochronnym w przebiegu stresu oksydacyjnego. Wykazano ochronne działanie dwutlenku węgla w uszkodzeniach tkankowych.
Zalecenia:
choroby skórne, cukrzyca, zaburzenia naczyniowo-sercowe, nowotwory, choroba autystyczna, porażenia mózgowe, bezsenność, migreny, astmy, alergie, otyłość, aktywnie uprawiany sport

Tlenoterapia hiperbaryczna
100% tlenu, ciśnienie o wartości 1,5 – 3.0 ATA
Terapia tlenem hiperbarycznym (Hyperbaric Oxygen Therapy – HBOT) oraz hiperbaria tlenowa (hyperbaric oxygenation – HBO) jest metodą leczenia polegającą na oddychaniu 100% tlenem pod ciśnieniem wyższym od lokalnego ciśnienia atmosferycznego w odpowiednio skonstruowanej komorze ciśnieniowej (zgodnie z definicją podaną przez Europejski Kodeks Dobrej Praktyki w Terapii Tlenem Hiperbarycznym). Ciśnienie wywierane na pacjenta w czasie terapii hiperbarycznej jest sumą ciśnienia atmosferycznego i ciśnienia panującego w komorze.
Zalecenia:
- choroba dekompresyjna – najczęściej dotyka nurków oraz pilotów samolotów; w organizmie pojawiają się pęcherzyki gazu (zwykle azotu), które należy jak najszybciej usunąć, ponieważ mogą powodować duszności, obrzęk płuc, a nawet uszkodzenie rdzenia kręgowego;
- zatrucia dwutlenkiem węgla – terapia HBO jest najskuteczniejszą metodą leczenia tego groźnego dla życia zatrucia;
- zator gazowy powstały np. podczas operacji lub cewnikowania;
- urazy mięśniowo-szkieletowe oraz wielonarządowe;
- niedokrwienie tkanek miękkich o charakterze ostrym;
- martwicze zakażenie tkanek miękkich;
- oparzenia II i III stopnia;
- głuchota, która jest wynikiem urazu akustycznego lub ma charakter idiopatyczny.
Skuteczność komór hiperbarycznych jest potwierdzona również w przypadku przewlekłych chorób skóry, różnych stanów zapalnych, odmrożeń, złamań, stłuczeń, anemii spowodowanej utratą krwi, a także wspomagająco w leczeniu grzybicy. HBO poleca się również przy schorzeniach układu krążenia (nadciśnienie tętnicze, miażdżyca), udarze mózgu oraz w celu wzmocnienia układu odpornościowego w sepsie.
Metoda ta wpływa również hamująco na proces starzenia, a także wspomaga odżywienie i regenerację komórek, dlatego znajduje zastosowanie również w medycynie estetycznej i kosmetologii.
Skuteczność terapii w komorze hiperbarycznej potwierdzono także w leczeniu trudno gojących się ran.
Polecana sportowcom do przyspieszenia procesów regeneracji.

Hipoksja normobaryczna
Obniżenie zawartości tlenu (symulacja wysokości od 3000 do 6000 m n.p.m.), ciśnienie bez zmian.
Warunki hipoksji uzyskiwane są w komorach i w mobilnych namiotach poprzez modyfikację powietrza atmosferycznego (obniżenie stężenia tlenu), co pozwala na stworzenie symulowanych warunków wysokogórskich.
Wyniki badań pokazują, że treningi z wykorzystaniem zjawiska hipoksji prowadzą do wielu korzystnych centralnych i obwodowym zmian adaptacyjnych w organizmie. Ponad 40 lat światowych badań dotyczących zjawiska hipoksji udowodniło pozytywne efekty treningu: zwiększone wydzielanie erytropoetyny (EPO), a w konsekwencji poprawę możliwości wysiłkowych w warunkach normoksji.
Należy pamiętać, iż pozytywne efekty można uzyskać tylko przy zastosowaniu odpowiedniego „bodźca hipoksji” i przy właściwym doborze intensywności i formy treningu.
Szerokie spektrum oddziaływania hipoksji na organizm sprawia, że technologia ta znajduje szerokie zastosowanie w wielu obszarach:
- sporcie wyczynowym,
- medycynie,
- rehabilitacji,
- alpinizmie,
- badaniach naukowych.
Zalecenia:
- w profilaktyce i leczeniu otyłości, cukrzycy typu II, chorób układu krążenia, wybranych schorzeń układu oddechowego;
- poprawie jakości życia osób starszych;
- w fizjoterapii (np. w celu szybszego przyrostu masy i siły mięśniowej po zabiegach i kontuzjach oraz w celu przyspieszenia regeneracji);
- w zaburzeniach neurologicznych (wpływa na poprawę funkcji naczyń mózgowych i zapobiega zmniejszeniu gęstości naczyń krwionośnych w mózgu, zapobiega degeneracji neuronów i stymuluje neurogenezę i neuroregenerację, ograniczając utratę neuronów w korze mózgowej).
Pamiętajcie, że każdy wariant terapii wybraną mieszanką powietrza należy skonsultować z lekarzem, specjalistą, a także z Waszym trenerem, jeżeli planujecie poprawę lub regenerację podczas lub po intensywnym wysiłku. Czas trwania sesji oraz długość terapii są uzależnione od indywidualnych potrzeb.
Poznaj szczegóły
+48 577 375 666
neurokinezis3@neostrada.pl
ul. I Brygady 4A, 33-300 Nowy Sącz