Zimowa wycieczka do Tylicza

Cel – Tylicz – „Golgota Tylicka”

 

Autorska trasa rowerowa Patrycji Furcy

 

Przebieg trasy:

Krynica → Powroźnik → Tylicz → Powroźnik → Krynica

 

■ 35 km. trasy

■ Stopień trudności – Podwyższony (w warunkach zimowych)

 

Tekst i zdjęcia: ©Patrycja Furca

EuroVelo Zimą? Dlaczego nie!

 

Zainaugurowanie sezonu rowerowego rozpoczęliśmy wycieczką do pobliskiego Tylicza.

Przy okazji sprawdzamy stan przejezdności drogi rowerowej EuroVelo Krynica – Muszyna.

Choć warunki ciężkie, nam udało się dotrzeć na miejsce szczęśliwie:)

Cerkiew św. Jakuba w Powroźniku

 

Jadąc z Krynicy do Powroźnika nie sposób nie zajrzeć do jednej z najpiękniejszych cerkwi w Polsce wpisanej na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

To zaszczyt wejść do tak bezcennego zabytku sakralnego. Po chwili kontemplacji i odpoczynku wyruszamy w kierunku Tylicza. Otaczający nas śnieg i oblodzone drogi może i nie sprzyjały jeździe, ale dodawały pewnego uroku i dreszczyku emocji podczas jazdy.

Zwiedzamy Tylicz…

 

Tylicz jest położony 6 km od Krynicy – Zdroju w kierunku przejścia granicznego ze Słowacją, u zbiegów potoków Muszynka i Mochnaczka, w kotlinie gór Szwarcowa 795 m. i Łan 742 m.

Warto tu zobaczyć i zwiedzić…

Kościół parafialny p.w. św. apostołów Piotra i Pawła

Jest to kościół z 1612 r. drewniany, konstrukcji zrębowej z wieżą konstrukcji słupowej, szalowany, kryty blachą. Ołtarz główny pochodzi z XVIII w, w nim obraz Matki Boskiej Tylickiej. Ozdobą kościoła jest chrzcielnica pochodząca ze szkoły Wita Stwosza, chór z organami z XVII w. oraz obraz Marii Magdaleny z XV w.

Cerkiew p.w. św. Kosmy i Damiana

Cenny ikonostas z XVIII w. Ornamentalna polichromia z 1938 r. Ikona Matki Bożej z Dzieciątkiem w drewnianej sukience z XVIII w. Ołtarz późnobarokowy z XVIII w.

Mofeta Tylicka

Mofeta to miejsce gdzie dwutlenek węgla pochodzący ze szczelin w skorupie ziemskiej wydostaje się na powierzchnię ziemi, a spotykając na swojej drodze wodę tworzy pęcherzyki powietrza wydając przy tym charakterystyczny dźwięk – „bulgotanie”.  Tylicka mofeta jest jednym z największych tego typu obiektów w Europie.

Muzeum Dziejów Tylicza

Farma „Lama”

Domki w Lesie

Golgota Tylicka

Umiejscowiona na wzniesieniu za nowym kościołem parafialnym, stanowi jedną z największych nowożytnych atrakcji turystycznych. Do Golgoty prowadzą dróżki maryjne, wzdłuż których umieszczono tablice z cytatami, oraz mądrościami ludowymi. Są też pomniki ważnych postaci w dziejach Polski m.in. Króla Kazimierza Wielkiego, czy Kardynała Stefana Wyszyńskiego, oraz Jana Pawła II. Wchodząc na wieżę zobaczymy wiele symboli religijnych oraz narodowościowych.

A z samej góry można podziwiać majestatyczne widoki na okolicę.

Tym punktem wycieczki kończymy zwiedzanie… jeszcze tylko powrót do domu, a tam gorący rosołek jak przy niedzieli przystało 🙂

 

Galeria zdjęć z trasy