“Szlakiem Nikifora po Łemkowszczyźnie” – Wycieczka edukacyjna

 Cel – Złockie – pętla w Gminie Muszyna

 

Autorska trasa rowerowa Patrycji Furcy

 

Przebieg trasy:

Krynica → Muszyna → Złockie → Jastrzębik → Powroźnik → Krynica

 

■  23 km. trasy

■  Stopień trudności – Niski ( polecana dla rodzin z dziećmi od 8 lat)

 

 

Tekst i zdjęcia: ©Patrycja Furca

Spod pomnika Nikifora przy krynickim deptaku w stronę Muszyny.

Na wycieczkę wyruszamy z Krynicy, bezpieczną trasą rowerową VeloKrynica, w kierunku Muszyny, gdzie przy ławeczce Harasymowicza dołączają kolejni uczestnicy i wspólnie  jedziemy w dalszą drogę w kierunku cerkwi w Złockiem wielokrotnie malowanej przez Nikifora…

…a właściwie Epifaniusza Drowniaka, bo o nim mowa. Urodził się on w Krynicy 21 maja 1895r. Malarz prymitywista, po raz pierwszy został odkryty w 1930r. przez ukraińskiego malarza Romana Turyna. Ten zachwycony prostą twórczością krynickiego żebraka pokazał ją swoim przyjaciołom artystom, przebywającym wtedy w Paryżu. Obrazy wzbudziły wielki entuzjazm. Znawcy rozwodzili się nad jego niespotykaną umiejętnością perfekcyjnego operowania barwami.

Cerkiew w Złockiem i mofety w Jastrzębiku.

Wracając do cerkwi w Złockiem, obecnie jest to kościół p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, świątynia zachowała stare cerkiewne wyposażenie, z ikonostasem włącznie. Po krótkim postoju edukacyjnym, pełnym opowieści o okolicy, wyruszamy w kolejny punkt wycieczki jakim są Mofety, na granicy miejscowości Jastrzębik i Złockie. (Prowadzi tu “Rowerowy szlak wód mineralnych”) Znajdująca się tu mofeta jest największą i najciekawszą atrakcją w tym rejonie.

Przez Jastrzębik

Po zwiedzeniu wyruszamy w dalszą drogę w kierunku cerkwi w Jastrzębiku.

Dawniej była to cerkiew grecko-katolicka p.w. św. Łukasza, obecnie jest to kościół rzymsko-katolicki, o tej samej nazwie.

Obok kościoła, po drugiej stronie ulicy znajduje się źródło św. Łukasza usytuowane w pięknej altanie, chwila na relaks i odpoczynek i jedziemy dalej.

W kierunku Powroźnika – do Cerkwii Św. Jakuba

Zjeżdżamy przez Jastrzębik do Muszyny i nową trasą rowerową łączącą Muszynę z Krynicą, jedziemy dalej. Na wysokości Powroźnika przedostajemy się przez lokalną kładkę w kierunku cerkwi św. Jakuba.


Jest to jedna z najstarszych cerkwi w polskich Karpatach wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, dzięki temu otwarta jest cały rok. Zaprzyjaźniony przewodnik Pan Paweł oprowadził nas po obiekcie i pięknie opowiedział historię cerkwi. Precyzja wykończenia i doskonały stan utrzymania robią niesamowite wrażenie. Koniecznie trzeba zajrzeć za tzw.”Wrota Carskie” do zdobionej freskami zachrystii.


Wrażenie robi również scena sądu ostatecznego – dziś wisi po prawej stronie ołtarza, ale kiedyś umiejscowiona przy wejściu musiała działać na wyobraźnię przychodzących do świątyni.

Tu kończy się nasza wyprawa, po niej jedziemy na ognisko oddalone ok.2 km od cerkwi. We wspaniałym towarzystwie przeżyliśmy wyjątkowe chwile, wspólne pieczenie kiełbasek, rozmaite konkursy wiedzy o Nikiforze sprawiły że fantastycznie upłynął nam czas.

 

 

Galeria zdjęć z trasy


Leave a Reply