Pętla rowerowa Doliną Popradu z Muszyny do Piwnicznej

 Cel – Amfiteatr w Piwnicznej-Zdroju

 

Autorska trasa rowerowa Patrycji Furcy

 

Przebieg trasy:

Muszyna → Żegiestów-Zdrój → Sulin → Mniszek → Piwniczna-Zdrój → Muszyna

 

■  64 km. trasy

■  Stopień trudności – niski

■ Zalecany wiek uczestników: od 8 lat

■ Trasa polecana dla rodzin z dziećmi

■  Nawierzchnia – 80% dobry asfalt, 20% asfalt

 

 

Tekst i zdjęcia: ©Patrycja Furca

Bajkowa Dolina Popradu. Slalomem między granicami.

Na rowerze jesteś w środku filmu, stanowisz jego istotną część i wchłaniasz wszystkie doznania wokół siebie. Czujesz każdą zmianę terenu,strukturę drogi, kierunek wiatru, każde wzniesienie i każdy  zjazd, ciągle zmieniającą się pogodę. Czujesz zapach każdej rośliny i każdego kwiatu. Słyszysz każdy zaśpiew ptaków, głos każdego owada i zwierzęcia. Wchłaniasz Beskid, a Beskid  wchłania ciebie.

Jeśli naprawdę chcesz doświadczyć świata, wsiądź na rower.

Wycieczka nasza rozpoczyna się w Muszynie przy ujęciu wody mineralnej “Anna” i prowadzi do Żegiestowa, gdzie zwiedzamy zabytkowy kościółek i ruiny Sanatorium Uzdrowiskowego z 1926 r.

Następnie transgraniczną kładką na Popradzie przedostajemy się na słowacką stronę, aby bezpiecznie poza ruchem ulicznym dotrzeć do Piwnicznej-Zdrój.

Jedziemy asfaltową drogą wzdłuż wijącej się wstęgi Popradu.

Dojeżdżamy do Piwnicznej, gdzie w zaprzyjaźnionym Amfiteatrze regenerujemy siły u boku Jana Pawła II

Jest to miejsce szczególne przede wszystkim otwarte dla strudzonych turystów z dostępem do ciepłej wody, toalety i zrobienia sobie kawki, lub herbatki na miejscu.:)

Po regeneracji wyruszamy w drogę powrotną do Muszyny tym razem po Polskiej stronie, przy okazji podziwiamy piękny staw a na nim lilie wodne (Nenufary)

Iście jak z filmu “Noce i Dnie” 😊następnie  Park Krajobrazowy i Las Lipowy Obrożyska

Rezerwat ten powstał jako jeden z pierwszych w niepodległej Polsce,warto go odwiedzić o każdej porze roku, a jest naprawdę blisko, niemal w centrum Muszyny przy ul. Lipowej obok ośrodka rehabilitacyjnego Polskiego Związku Niewidomych “Nestor”. Można tu spotkać: Sarnę, lisa, borsuka, dzika oraz liczne gatunki ptaków i owadów. Przepiękny krajobraz, jakiego nie można znaleźć nigdzie indziej przyciąga turystów i mieszkańców Muszyny, aby odpocząć od codziennych problemów i zrelaksować się na łonie natury ☺

Galeria zdjęć

Leave a Reply