Wycieczka rowerowa Szlakiem Architektury Drewnianej w Gminie Muszyna

 Cel – Pętla dookoła Muszyny

 

Autorska trasa rowerowa Patrycji Furcy

 

Przebieg trasy:

Muszyna → Leluchów → Dubne → Wojkowa → Powroźnik → Muszyna

 

■  32 km. trasy

■  Stopień trudności – średni

■ Zalecany wiek uczestników: od 10 lat

■  Nawierzchnia – 80% dobry asfalt, 20% droga gruntowa i leśna

 

 

Tekst i zdjęcia: ©Patrycja Furca

Sielskie pogranicze polsko-słowackie i tajemnicze góry Leluchowskie.

Trasa przebiega wokół Gór Leluchowskich wchodzących w skład Gór Czerchowskich. Początkowa droga wiedzie od Muszyny wzdłuż Popradu do granicy ze Słowacją do miejscowości Leluchów. Jedziemy lekko pod górę, ale ten trud wynagradzają piękne widoki Doliny Popradu. Po dojeździe do granicy Państwa w miejscowości Leluchów można trafić na targowisko na którym handlują absolutnie wszystkim, między innymi rowerami☺a język polski i słowacki mieszają się w każdej rozmowie.

Tam, gdzie skończył się przygraniczny handel, ustał również ruch samochodowy i spokojną drogą asfaltową docieramy do pierwszej cerkwi w LELUCHOWIE z siedliskiem nietoperzy Podkowców, zamieszkujących pomieszczenia strychowe cerkwi z 1861r. Po zwiedzeniu i krótkim odpoczynku (zazwyczaj z gościną tamtejszego Proboszcza) można jechać dalej…

Krajobraz staje się coraz bardziej sielski… w takim klimacie dojeżdżamy do miejscowości DUBNE.

Wygląda ona jak mała zapomniana przez świat wioseczka – i dzięki tej izolacji przetrwały w Dubnem jeszcze łemkowskie spichlerze i domy, prawdziwe perełki w dzisiejszych czasach.

Za Dubnem kończy się asfalt, a zaczyna leśny dukt o dość dużym nachyleniu. Najwyższy punkt tej trasy to, Kraczonik liczy 936 m.n.p.m.

Po zdobyciu tego wzniesienia trud wynagradza piękny widok z szerokiej polany z panoramą na okolicę.

Dalej…”Z górki na pazurki”- dosłownie i w przenośni☺tu liczy się sprawność roweru i jego hamulców!…aż do WOJKOWEJ.

Na wysokości Wojkowej szlak rowerowy łączy się z pieszym. Tu kolejne zwiedzanie Cerkwi ze świeżo odrestaurowanym Ikonostasem.

Za Wojkową trasa prowadzi szosą, którą dojeżdżamy  do POWROŹNIKA do jednej z najstarszych cerkwi w polskich Karpatach wpisanej na Listę UNESCO. Dzięki temu otwarta jest cały rok. (W większości cerkwi można zastać przewodnika, który oprowadza po obiekcie turystów prywatnych jak i grupy zorganizowane)

Precyzja wykończenia i doskonały stan utrzymania cerkwi robią niesamowite wrażenie, koniecznie trzeba zajrzeć za tak zwane “ Wrota Carskie” do ozdobionej freskami zachrystii.  (Tu musi się wykazać dobra wola przewodnika) – według naukowców to właśnie pozostałość pierwszej cerkwi na tym terenie.

Wrażenie robi również scena sądu ostatecznego – dziś wisi po prawej stronie ołtarza, ale kiedyś, usytuowana przy wejściu, musiała działać na wyobraźnię przychodzących do świątyni.

Po Powroźniku pozostaje tylko przerzucić się na drugi brzeg Muszynki i osobną wytyczoną wzdłuż rzeki ścieżką rowerową dojechać do źródła wody mineralnej “Anna” i zakończyć wycieczkę w Muszynie skąd kilka godzin wcześniej wyruszyliśmy na szlak i wspaniałą pętelką domknąć Muszyńską trasę

Zobacz galerię zdjęć

 

 

Leave a Reply